Idee / Concept: Merily Lillevälja (Maffiti Studio)
Fotograaf / Photographer: Merily Lillevälja (Maffiti Studio)
Juuksed / Hair: Annely Lillevälja (Annely Ilustuudio)
Jumestus / Make-up: Evi Iosifidoueui (evi_promakeup_artist)
Stilist / Styling: Merily Lillevälja (Maffiti Studio)
Modellid / Models: Pia Margaret Reinberg & Sandra Saar
Videograaf / Videographer: Sten Ottep (Sten Ottep)
Assistent / Assistant: Kettrin Kasenurme
Meil on ka meeletult suur rõõm teatada, et kevadel tehtud fotoseeria “Tehisinimlikkus ja inimloovus” sai ka tunnustuse rahvusvahelisel fotokonkurssil ND Awards, “People: Beauty & Fashion” kategoorias!
AI (Artificial Intelligence) ehk tehisintellekt on täna kõikjal meie ümber. Vahel nähtaval, teinekord nähtamatul kujul. Ta kirjutab tekste ja loob kunsti, suhtleb meie klientidega chatiaknas, soovitab meile filme, mida ta teab meile meeldivat enne, kui meie ise filmist teadlikud oleme. Vahel tundub, et AI robotid suudavad kõike paremini, kiiremini ja lihtsamalt- vajuta vaid nupule… Aga mis on saanud inimlikust lähenemisest?
Tänapäeval tundub, et inimlikkus ja inimeseks olemine on kunst, mida igaüks saab erinevalt tõlgendada. Väidetavalt on just tajud, tunded, empaatia ja uudne loomevõime meid inimestena AI robotitest eristamas. InimLOOMUS ja inimLOOVUS ootamatuse faktoriga on tükid, mida AI robotid veel hästi ei tunne.
Teame, et võttes aluseks juba kasutusel olnud materjali, on AI võimeline looma loetud hetkedega pilte, tekste, koodi, ka muusikat. Juba nii heal tasemel, et tihti ongi raske vahet teha, mis on päris ja mis on tehis. Aga nii tekibki dilemma, et kust läheb piir: kas AI suudab olemasoleva info põhjal ka inimeseks olemise kunstile omapoolse tõlgenduse luua?
Ja võib olla AI juba loobki inimeseks olemise kunsti. Inimloomus ise on pigem laisk ning kaldub kiirete lahenduste poole. Sestap võib sekunditega ilmuv AI loodu tekitada ebaterve sõltuvuse ja mugavustsooni. Milleks näha aega tunde, nädalaid või kuid millegagi, mille arvuti loob loetud hetkedega?
Just tänapäeva noored on AI-st ja selle võimalustest eriti huvitatud. Põhjusega! Nende jaoks on hetkedega valmivad lahendused muusikast digilahendusteni justkui mäng, millele pidevalt ise reegleid luua.
Jääbki küsimus, et kas inimLOOMUSE laiskus saab AI mugavuse juures inimLOOVUSele hukatuseks?
AI suurimaks väljakutseks ongi inimLOOMUSe keerukus ja emotsioonide virrvarr, mida on võimatu ette ennustada ja seega ka tehislikult asendada. Sestap saab peaaegu täie kindlusega väita, et AI-loodud teosel puudub see x-faktor, mis annab kunstile väärtuse: inimLOOMUSe hing ning unikaalsus, mida AI oma tehnilise hingega matkida ei suuda.
Varasema loomingu põhjal loodud AI teosed tõstatavad küsimusi ka autoriõiguste ja loomingu õiguste üle. Kes on töö autor? Ka õiguste dilemmad mõjutavad juba eos kunstiteose autentsust ja unikaalsust.
Nii AI-robotitel kui inimloomusel on erinev hing ja erinevad tahud igas võimalikus toonis… Näiteks on üha enam hoogu kogumas holograafiliste tekstiilide ja visuaalide kasutamine nii reaalses maailmas kui digitaalsel kujul. Tänu AI-le on tekkinud täiesti uued kunstivormid, mis kasutavad holograafilisi tehnoloogiaid. Holograafilisi ja valguse käes sillerdavaid materjale kasutatakse üha enam, kuna need pakuvad erinevaid põnevaid võimalusi kunsti, disaini ja moeloomeks.
Ilmselt toob AI meile veel hulga põnevaid uuendusi. Nii saab AI-tehnilise võimekusega luua erinevaid efekte ja kogemusi, mis on kättesaadavad ainult digitaalses keskkonnas. InimLOOVUSe päris hing aga annab asjadele elu ning väärtuse.
AI roll meie igapäevaelus on vaid kasvamas – robot teeb meie eest otsuseid ja genereerib ideid kiiremini, mugavamalt ja lihtsamalt. See kõik on tore, kuid meie ülesanne inimkonnana on kujundada AI rolli meie elus nii, et see asendaks tüütuid protsesse ja teeniks oma oskuste tasemel meie ühishuve. Samas peame olema ettevaatlikud.
Vaatamata faktile, et AI suudab luua uusi, inspireerivaid ja, koguni maailmaparandavaid lahendusi, ei saa robot kunagi asendada inimLOOVUSt ja inimLOOMUSt. Hinge. Seetõttu tuleb läheneda AI arendamisele ja rakendamisele ettevaatuse ja vastutustundega.
Inimene suudab väljendada emotsioone, kogemusi ja tundeid viisil, mida masinad kunagi jäljendada ei suuda. AI roll peakski olema ennekõike baastegevuste automatiseerimine ja loovuse täiendamine, mitte selle asendamine. Et hing säiliks, peame leidma tasakaalu AI võimekuse kasutamisel ja inimomadustel nagu empaatia, intuitiivsus ja loovus.
AI kiirust ja mugavust kasutades tuleb olla valvas inimLOOMUSe mugavustsooni langemisel, et AI ei hakkaks täielikult inimlikku loovust asendama. Nii kaotaksime lõpuks iseenda. Meie ülesanne ja vastutus on kanda hoolt, et inimeseks olemise kunsti looksid ikkagi ennekõike inimesed, hingega, mitte robotid.
Just nagu AI-le saab ette anda loomeprojekti ülesandeks vaid märksõnad, said ka selle fotoprojekti tiimiliikmed:
Oma inimLOOVUS lasti valla! Fototöötluses tulid muidugi appi erinevad fototöötlus-programmid nagu Lightroom ja Photoshop, millega fotod said uue taseme.
P.S – Fotode loomel ei ole kasutatud AI-d 😉
Kokkuvõttes oli tegu ühe ääretult lõbusa ja toreda päevaga, kus igaühel olid vabad käed teha antud temaatikal midagi enda äranägemise järgi. Päev algas ühel ilusal laupäeval, varajastel hommikutundidel, hubases Annely Ilustuudio salongis. Mõlema modelli puhul oli mõeldud kahe erineva outfiti peale ning juuste värvimisel ja näe jumestusel oli mõlema modelli puhul veidi erinevalt lähenetud. Keskseks teguriks jäid holograafilised materjalid ja erksad, sillerdavad värvid. Aerosool õhus ning puuder ruumis tolmeldes saime modellid sätitud nagu nad oleks valmis minema ühele vägevale suvisele festivalile. “Wow,” “OMG,” “Appi, kui äge!” olid ühed peamised fraasid mis meid läbi päeva kandsid. Seda kõike jäädvustasime nii pildis kui videos, jagades väikeseid eelvaateid sotsiaalmeedias. Tegu oli ju taaskord ühe vägeva loovprojektiga, mis on sujuvalt, justkui iga-aastaseks traditsiooniks kujunenud mu õega. Juhtumisi on iga suurem loovprojekt leidnud aset ka varakevadel – aeg, mil suvisemad päikesekiired on paitamas pakasest jäiseid põski ning väljas on kuulda linnulaulu ja näha esimesi lilleõisi. Suvi pole enam kaugel. Igatahes, kes iganes siin seda artiklit luges, aitäh Sulle! Aitäh, et võtsid aega teemasse süveneda ja meie loovtöö tulemusele pilgu heita.
Kui see projekt Sind kuidagi kõnetas, siis võid seda vabalt jagada 🙂 Või kui tunned huvi ja soovid koostööd teha, siis võid julgelt võtta ühendust meie tiimiliikmetega või kirjutades otse: info@maffiti.ee
Viska pilk peale ka meie kaadritagusele materjalikogule!
Oled huvitatud koostööst? Või Sul on mõni huvitav idee või projekt, mille soovid ellu viia? Kirjuta mulle otse ja leiame viisi!