MAFFITI Studio

NIPID! Mehe portree:
7 poosi fotosessiooniks

Kaamera ette satuvad nii naised kui ka mehed, nii noored kui ka vanemad. Meeste pildistamine on veidi teistsugusem kui naiste pildistamine. Küll aga võib olla fotosessiooni alguses nii mõnelgi kohmetu tunne – olgu ta mees või naine, laps või pensionär. “Mis ma nüüd teen ja kuhu käed panen? Kas vaatan rohkem siia või sinna?” on üsna tavalised küsimused fotosessiooni alguses. Loomulikkuse asemel võib hakata mängima rolli tõeline meeltesegadus ning isegi seista ei ole kunagi tundunud veidram ja ebaloomulikum kui nüüd. Need küsimused ja ebakindlus on täiesti okei ja tavapärane – fotograafi töö on aidata subjektil end sessiooni jooksul vabaks lasta ning tabada teda oma loomulikus ja parimas olemuses.

Käesolevas artiklis on fookuses just mehe portree ja nõuanded erinevateks poosideks, mis alati toimivad.  Professionaalsete äripiltide ehk headshot portreede kõrval võib mehe portree olla ka armas kingitus kallimale, mälestus väikese tütrega koosveedetud ajast või võimalus mõne toote-teenuse väljatoomiseks.

Et üle saada hirmust ja kohmetusest, siis kallid Mehed – anname mõned nipid ja soovitused poosideks, mille abil sujuks pildistamine loomulikult ning pildid ehedad ja usutavad jääks! Ja kes teab, ehk annavad need ka enesekindlust juurde 😉 

#1 Käed taskus - klassikaline meeste fotopoos

Pildistatavad küsivad tihti: “Nii, mis ma nüüd oma kätega peale hakkan?”, sest korraga tunduvad need igas asendis üleliigsed. Üks võimalus situatsioon lahendada on veenduda, et kannad pildistamisel taskutega pükse ning panna alustuseks käed taskusse. Kasvõi mõlemad.

Sellisel juhul soovitame jätta oma pöidlad taskute peale – nii näevad käed loomulikud välja ning tänu sellele välistame “äralõigatud näppude” kaadrid. Lisaks võid üht kätt hoida pintsaku nööbi või jope luku juures. See moodustab kätega justkui diagonaali, kus üks käsi on veidi kõrgemal kui teine ning annab tänu sellele pildil rohkem elu juurde.

Need lihtsad nipid on suurepärased fotosessiooni starterid, mis loovad enesekindlust ja mugavust. 

Kätega loodud diagonaal (üks käsi kõrgemal ja teine madalamal) annab pildile rohkem elu ja liikuvust juurde

#2 Ristatud käed ehk käed ristis - lihtne ja lööv portreepoos

Lapates mistahes ajakirju või pilte jääb silma, et käed ristis on just meeste portreepiltidel üks tavapärasemaid asendeid käte jaoks. Kuigi vahel võivad ristatud käed tavaelus viidata arrogantsusele, on fotodel ülbusest asi kaugel. Pigem mõjuvad ristatud käed äärmiselt ehedana ja näitavad Sind enesekindlana.

Lisaks annab “käed ristis” poos võimaluse läheneda mehe portree pildile erinevalt. Sõltuvalt näoilmest ja riietusstiilist on ristatud kätega võimalik saada portreepilt nii professionaalseks kasutuseks kui ka spordifotodeks. Kusjuures annab see poos alati väga hea fookuse biitsepsimusklile!

Ristatud käed võivad ka rohkem avatud olla – kõik oleneb, mis tulemust saada soovid!

#3 Nõjatumine: vastu seina või põlvedele

Põlvedele nõjatumine on üks klassikalisemaid poose, milles näeme mehi istumas. Ehedus toimib ja sestap on just istudes keha ette nõjatumine ka äärmiselt hästi toimiv portreepoos. 

Käed-põlvedel annab põneva mängumaa ka fotograafile – teha pilte erineval kõrgusel ning muutes seega pildi olemust hoides fookuse kas näol, kätel asuvatel tätoveeringutel, põneval habemelõikel või miks mitte omapärastel sokkidel-saabastel ja muudel aksessuaaridel. Huvitavaid kaadreid saab ka pildistades alt üles, otse või ülalt alla – vastavalt sellele, millist emotsiooni soovitakse saavutada.

Nõjatumise poos toimib väga hästi ka püstises asendis – kui kasutada seina või mõnda muud staatilist tausta. Taaskord ei midagi keerulist. Pigem tundub isegi uskumatu, et ka niisama seina najal on võimalik saada tõeliselt professionaalne mehine portree Sinu Instagrami feedi.  Või hoopis kaugusesse vaatav unistav ilupilt, mida kaaslasele kinkida.

Nõjatu seinale või põlvedele – mõlemad poosid toimivad alati!

#4 Käed juustes või habemes - tüüpiline meeste fotopoos

Veel üks võimalus, kuidas ennast mehena portreepildistamise juures mugavalt tunda, on näiteks käega läbi juuste libistada või oma habemega mängida. Tegelikult on see üks intuitiivsemaid tegevusi, mida niigi päevas mitmeid kordi teed ning üldjuhul on võimalik see ehe ja lihtne liigutus mõnusasse dünaamilisse ja seksikasse portreepilti püüda. 

Käe libistamine juustes või läbi habeme aitab Sul lisaks pingest vabanemisele anda fotole tõeliselt spontaanse ning vaba kuid liikuva oleku. Siit ka põhjus, miks “käsi” juustes poos on ka üks popimaid nii meeste pesu, kellade, ehete kui ka muu ala modellide seas üle terve maailma. Paljudele meeldib casual stiil – veel enam, meie alateadvus tunneb ära selle eheduse ka oma lihasmälust!

Ka käte asetamine pintsaku või mõne muu palitu kraele on üks intuitiivne tegevus – kasuta seda!

#5 Loominguline garderoobikasutus: nööbid, mansetid, lipsud… You name it!

Riietel on pildistamise juures alati oluline roll. Näiteks, kui tegemist on paarifotodega, tasub veenduda, et riietused kaaslasega kokku sobiksid. Samas, kui on teada, et tegemist on professionaalseks kasutuseks mõeldud portreefotodega, tasub ehk Supermani särk koju jätta ning triiksärgi või smart casual stiili T-särgi kasuks otsustada.

Mugavaid ja sobilikke riideid saab valida ka nii, et pildistamise hetkel üleliigsena näivatele kätele loomulikuna tunduvat tegevust anda. Näiteks on ideaalne võimalus saada hea poos triiksärgi varrukaid üles keerates või näiteks mansetinööpidega mängides. Ka lipsusõlme tegemine või sättimine on põnev pildile püüda. Lisaks on pildistamise ideaalsed aksessuaarid käekell ja sõrmused, eriti kui tegemist on päranduse või olulise kingiga. Ideaalne võimalus oma kalleid ehteid uhkusega kanda!

Pisut vabama stiiliga portreepiltidel saab meesmodell näiteks nokamütsi nihutada või jaki kraed sättida. Klassikaliselt mehine poos on ka oma jakk või jope üle õla visata ning seda vaba käega nii muuseas hoida. Riietusega seotud tegevused on üsna tavapärased ja harjumuspärased liigutused, mis tegelikult annavad imelist ainet perfektseteks ja mehisteks portreedeks.

Mängi enda riiete ja aksessuaaridega – tunne end vabalt.

#6 Kaamerasse kõndimine

Hea võimalus leida tegevust nii kätele kui ka vabastada pildistamise pingest kogu keha, on see liikuma panna. Loomulikult kaamera poole liikumine on hea võimalus nii meeste, aga ka naiste portreepildiks. Foto ise jääb mõnusalt liikuv ja dünaamiline. Tee koostööd fotograafiga – startige numbri pealt (1-2-3) ja katsetage erinevaid liikumisi – kaamera poole, kaamerast mööda, kaamerast eemale, hüppamine ja kargamine. Oluliseks teguriks on siin ehedus, kuigi otse loomulikult võib just Terminaatori või Gangnam Style laulja PSY stiilis kaamerasse kõndimine Sinult pinge maha võtta! Katseta!

Ka kaamerasse kõndimise poosis võid kätele soovi korral tegevust anda, olgu see autovõtmete keerutamine, telefoni näppimine, jaki hoidmine või mõni muu liigutus, mis igapäevaselt täiesti tavapärane on.

Tee koostööd fotograafiga – startige numbri pealt (1-2-3) ja katsetage erinevaid liikumisi – kaamera poole, kaamerast mööda, kaamerast eemale, hüppamine ja kargamine.

#7 Lase end fotosessioonil ümbritseval keskkonnal inspireerida!

Kui eelnevad nõuanded on juba kasutust leidnud, on üheks heaks nipiks oma ümbruse ära kasutamine. Olgu pildistamine mõnes ägedas stuudios, kärarikkas linnas, mahedas looduses, hubases kodus või muus õhkkonnas, leiad kindlasti ümbritsevast keskkonnast midagi eristuvat. Selleks võib olla lihtne tool, millel jalg põlvel istuda, või klaas, mida kätte haarata, puu, millele nõjatuda või ehk on läheduses mõni trepp – pane see kõik enda jaoks tööle!

Mõtle ka sellele, kes sa oled ja mis on sinu hobid? Mida sa vabal ajal teed? Haara kaasa, mis on sulle omane, et seda omas elemendis keskkonda sobitada. Rulatad vabal ajal? Jah, võta see pildistamisele kaasa. Oled ambitsioonikas ärimees, kes kasutab oma töös tihedalt telefoni? Ka see on aksessuaar. Nagu ka lemmik raamat, jalgpall või uus kalaõng. Valitud aksessuaariga oled kohe tegevuses ja omas elemendis. Usu – see annab pildile iseloomu ning jääb tõepoolest äge! 

Fotode harmoonia oluline alustala on ühtsetes toonides ja stiilis riietus. Tasub arvesse võtta ümbritseva keskkonna stiili ja värvitoone – nii moodustab foto justkui terviku. 

#8 / BOONUS: Portreefotod koos kallimaga

Panid aja romantiliseks fotosessiooniks? Kasuta võimalust ja räägi oma fotograafiga, et teha sessiooni lõpus professionaalsed portreefotod – üksi või kaksi. Või veel parem – üllata oma kallimat imelise fotosessiooniga, mille hulka kuulub ka personaalsete portreefotode tegemine. Kaks ühes ja lisaks õnnelik kaasa!

Inspiratsiooniks võid visata pilgu ka fotograaf Maffiti Pinterest tahvlile:

“Mehe portree / Poosid mehele”

Loe ka teisi nippidega seonduvaid artikleid:

„10 soovitust, et Sinu fotosessioon kallimaga sujuks imeliselt!“

Tänapäevane sõbrapilt – fotosessioon parimate sõpradega”

 

Lisaks, kellel on suurem huvi poseerimise ja üle-üldse pildistamise vastu, soovitan lugeda fotograaf Kaupo Kikkas raamatut “Kuidas pildistada inimesi”. Üks ütlemata hea lugemine, kus on juttu nii poseerimisest, kuid ka fotograafia algtõdedest, stilistikast, tööst arvutis, nippidest ning paljust muust.